W dzisiejszych czasach nie istnieje prawie żadne miejsce, w którym nie znajdziemy zasilanych prądem urządzeń. Ulica, biura, mieszkania, budynki użyteczności publicznej - wszystkie te umieszczenia generują pobór prądu. Prąd ten powinny liczyć liczniki elektryczne. Jest to nieodzowny element każdej instalacji elektrycznej. Pozwalają one obliczyć pobór prądu, który daje możliwość wyliczenia odpowiedniej należności za wykorzystaną energię elektryczną.
Nowoczesne liczniki prądu
Nowoczesne liczniki prądu wyposażone są w elektroniczny wyświetlacz, który pokazuje wybraną przez użytkownika taryfę prądu u dostawcy, ilość pobranego prądu w danym momencie oraz całkowite zużycie energii w danym okresie czasu. Podawane wartości są określane w kilowatogodzinach (kWh) ,a w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, gdzie pobór prądu jest zwiększony, wyrażana jest ona w (MWh) Podstawową funkcją użytkową liczników elektrycznych, jest zatem monitorowanie ilości pobranego prądu.
Rodzaje liczników
Na rynku jest dostępne kilka modeli liczników energii, dzięki czemu można dobrać odpowiedni licznik do swoich potrzeb. Można wyróżnić liczniki indukcyjne, których działanie oparte jest na aluminiowej tarczy, która porusza się w tempie poboru energii - ten model jest jednym z najstarszych i aktualnie ciężko go znaleźć w sprzedaży. Liczniki elektroniczne niezwykle precyzyjnie określają ilość pobieranego prądu. Przepływający przez licznik prąd generuje impulsy, które są wskazaniem ilości pobieranej mocy.
Kupując licznik elektroniczny, warto korzystać z najnowocześniejszych technologii. Pozwalają one dokładnie monitorować stan poboru prądu oraz pokazują o wiele więcej informacji, niż starsze modele. Oprócz podstawowego podziału istnieje podział na liczniki jedno i trójfazowe - te pierwsze wykorzystywane są w tradycyjnych gospodarstwach domowych, natomiast te drugie dedykowane są do odbiorców prądu, w których zapotrzebowanie prądu jest zwiększone - są nimi między innymi gospodarze rolni, oraz firmy przemysłowe.
Nowoczesne liczniki prądu pozwalają określić w dokładny sposób ilość pobieranego prądu i w pełni kontrolować wydatki na energię elektryczną w trakcie okresu rozliczeniowego.