Gniazda elektryczne

     Gniazda elektryczne to proste złącza instalacyjne, które umożliwiają podpięcie sprzętów, odbierających energię elektryczną z sieci. Są nazywane również gniazdami wtykowymi, kontaktami bądź po prostu gniazdkami. Istnieje wiele rodzajów gniazd elektrycznych: natynkowe, zewnętrzne, antenowe podwójne, antenowe satelitarne, głośnikowe podwójne, głośnikowe internetowe, internetowe natynkowe, ekwipotencjalne i inne.

Charakterystyka niektórych typów gniazdek elektrycznych

Gniazdo elektryczne natynkowe nie wymaga wykonywania otworu w ścianie i montażu puszki elektrycznej. Każdy przewód mieści się w gnieździe. Jest łatwiejsze w instalacji niż podtynkowe. Można je montować w zasadzie wszędzie, lecz trzeba brać pod uwagę możliwości utrudnień podczas ich użytkowania. Gniazdo antenowe podwójne pozwala podłączyć dwa urządzenia do odbioru telewizji w takim miejscu, w którym nie ma rozbudowanej instalacji kablowej.

Inne typy gniazdek elektrycznych również spełniają bardzo ważne funkcje, na przykład dzięki montażowi gniazda głośnikowego podwójnego, możliwe jest podłączenie kolumny do daleko znajdującego się źródła sygnału. Przykładem mogą być głośniki satelitarne z zestawu kina domowego. Natomiast podwójne gniazdo do internetu umożliwia podłączenie dwóch niezależnych linii w estetyczny sposób. Dobrej jakości gniazdo internetowe zawiera także zamek zaciskowy, za sprawą którego połączenie jest trwałe, a kable się nie wysuwają.

Co to jest gniazdo ekwipotencjalne?

Gniazdo ekwipotencjalne jest zazwyczaj używane w laboratoriach. Ma ono zdolność do wyrównywania potencjałów, co jest istotne, jeśli chodzi o sprzęty laboratoryjne. Takie gniazda są bardzo ważne w szpitalach i innych placówkach medycznych, ponieważ gwarantują niezawodną pracę. Do tego typu gniazdka są z reguły podłączane urządzenia pomiarowe, które mają duży stopień czułości. Można je dostać w różnym kształcie i kolorze, na jedno lub dwa miejsca na zacisk sprężynowy, bądź wtyczkę. Warto również do niego dołączyć bolce zabezpieczające przed usterkami wnętrza.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasza strona korzysta z cookie!

Po więcej informacji zapoznaj się z naszym regulaminem.