Czym jest klimatyzer? Jak działa i czy warto w niego zainwestować?

Czym jest klimatyzer? Jak działa i czy warto w niego zainwestować?

Klimatyzer jest coraz bardziej popularnym urządzeniem klasyfikującym się pomiędzy klimatyzatorem a wentylatorem. W tym tekście odpowiemy na pytanie, czy rzeczywiście warto go kupić. Kiedy zbliża się lato i nadchodzą upały, często zdarza się, że temperatura w domu, mieszkaniu, hotelu, restauracji lub innym obiekcie jest niewiele niższa niż na zewnątrz. Zarówno od domu, jak i lokalu usługowego, oczekujemy jednak schronienia – różnicy temperatur, która będzie umożliwiała zachowanie komfortu. Właśnie dlatego powstał klimatyzer.

Co to jest klimatyzer i jak działa?

Klimatyzer czy klimatyzator? Te dwa słowa to nie synonimy. Klimatyzer jest urządzeniem, którego celem jest nawilżanie, oczyszczanie i chłodzenie powietrza. Można dzięki niemu obniżyć temperaturę w budynku o ok. 4 stopnie Celsjusza. Klimatyzer jest przenośny, lekki, zwykle kompaktowy. Działa ekologicznie i energooszczędnie.

Zasada działania klimatyzatera jest prosta. Zamontowany w urządzeniu wentylator ciepłego powietrza zasysa je i kieruje je na wymiennik ciepła, przez który przepływa zimny czynnik chłodniczy. Jego rolą jest pochłonięcie ciepła z przepuszczanego powietrza. Następnie chłodne powietrze jest wdmuchiwanie z powrotem do pomieszczenia. W trakcie schładzania powietrze jest jednocześnie oczyszczane z pyłków, kurzu i roztoczy. To szczególnie ważne w przypadku astmatyków i alergików – oddychanie oczyszczonym powietrzem jest oczywiście dużo lepsze dla zdrowia.

Czym się różni klimatyzater od klimatyzatora?

Klasyczny klimatyzator trzeba zamontować na stałe na ścianie w pomieszczeniu. Klimatyzater jest przenośny, a więc mobilny. To duże ułatwienie dla osób, które potrzebują umiarkowanego chłodzenia pomieszczeń i łatwej obsługi sprzętu w pomieszczeniu, w którym akurat chcieliby zwiększyć komfort. Poza tym czynnikiem chłodniczym klimatyzatora są freony R407C lub R410A, niekorzystne zarówno dla bezpieczeństwa użytkowników (w pewnych warunkach), jak i dla środowiska naturalnego. Ostatnią różnicą jest emitowanie hałasu. Klimatyzater działa ciszej.

Klimatyzer przenośny dla Twojego pomieszczenia

Nasz elektromarket Ania dostarcza m.in. przenośny klimatyzer producenta Kanlux, dzięki któremu osiągniesz w pomieszczeniu optymalną temperaturę powietrza, pożądaną wilgotność i poziom czystości. Sprawdź też inne modele z kategorii klimatyzatery i wybierz taki klimatyzater, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Więcej urządzeń podnoszących komfort codzienności znajdziesz w kategorii wentylacja i ogrzewanie.

Zarejestruj Nowe Konto