Czym są przewody ochronne?

Czym są przewody ochronne?

Słyszysz hasło kable ochronne i zastanawiasz się co to? Czy instalacja elektryczna wymaga przewodu ochronnego, aby działać? Nie, kabel ochronny nie ma wpływu na działanie układu, ale jak sama nazwa wskazuje, zapewnia ochronę – a konkretnie ochronę przeciwporażeniową. Jeśli zainwestujesz w przewody ochronne, to zwiększysz bezpieczeństwo użytkowników nawet w sytuacji z pozoru banalnej, takiej jak np. wymiana żarówki.

Sprawdź: przewody elektryczne

Obowiązkowe przewody ochronne – jakie rodzaje?

Czym są przewody ochronne, jeśli nie zbędnym dodatkiem? W taki sposób myślą ci, którzy nie znają obowiązujących przepisów. W Polsce przewody ochronne są wymaganym elementem wyposażenia odbiorczego i rozdzielczego obwodu. Kabel ochronny nie jest obciążony prądami roboczymi i łączy wszystkie części przewodzące z uziemionym punktem układu sieci. W rezultacie zapobiega porażeniom elektrycznym.

Kable ochronne występują w kolorach żółtym, zielonym lub zielono-żółtym. Według normy IEC 60446 konieczne jest zastosowanie oznaczenia pod postacią zestawienia dwóch różnych kolorów – zielonego oraz żółtego. Podzielone są one na różne rodzaje:

  • - klasyczne przewody ochronne – jako odrębny przewód instalacji elektrycznej,
  • - kable ochronne połączone z neutralnymi kablami – montowane przy nowoczesnych gniazdkach,
  • - kable ochronne z dodatkową funkcją wyrównawczą – oprócz zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, potencjał elementów przewodzących jest wyrównywany.

Kabel ochronny w Elektromarket Ania

Sprawdź ofertę, którą przygotowaliśmy w Elektromarket Ania i zamów przewody ochronne przez Internet. Jako sklep z przewodami elektrycznymi zapewniamy konkurencyjne ceny produktów i szybką realizację wysyłki.
W poszczególnych kategoriach znajdziesz też:

Zarejestruj Nowe Konto