Jak dobrze oświetlić ogród?

Jak dobrze oświetlić ogród?

Oświetlenie zielonej infrastruktury ogrodu jest jednym z elementów, które powinny spełniać dwie funkcje — praktyczną i dekoracyjną. Jak oświetlić ogród, by zapewnić mu nie tylko wspaniały wygląd, ale nie stracić jednocześnie na wysokich rachunkach za energię elektryczną? Przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się, jakie lampy do ogrodu najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Jak oświetlić ogród? Dostępne rozwiązania

Rynek oświetleniowy pozostawia klientom bardzo duże pole do wyboru, przez co nie ma tak naprawdę jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do ogrodu wybrać najlepiej? Osoby, które cenią rustykalny, klasyczny klimat sięgają chętniej po lampy stojące i tradycyjne kinkiety elewacyjne, a wyznawcy modernistycznego, minimalistycznego designu mogą preferować modne lampy ogrodowe kule. Aby uprościć sobie podjęcie decyzji, warto w pierwszej kolejności skategoryzować rodzaje oświetlenia. Wyróżnia się następujące lampy ogrodowe:

  • Oświetlenie najazdowe, które posłuży np. do oświetlenia podjazdu.

  • Lampy ogrodowe stojące w formie mini latarenek, lub nowoczesnych słupków.

  • Kinkiety elewacyjne.

  • Taśmy LED-owe zewnętrzne wbudowane w odporne na działanie wilgoci profile.

  • Lampy ogrodowe wiszące, a także girlandy i łańcuchy świetlne, które możesz zawiesić na drzewie lub oświetlić konstrukcję nad patio.

Kolejnym z podziałów może być kategoryzacja lamp ogrodowych względem metody ich zasilania lub wykorzystanej technologii. Do najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia ogrodowego zalicza się lampy ogrodowe LED, które zużywają zdecydowanie mniej prądu i świecą dłużej od halogenów i świetlówek. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się lampy solarne do ogrodu, które do pracy wykorzystują naturalne źródła energii — w tym przypadku promieni słonecznych. To, jakie oświetlenie do ogrodu wybierzesz, może być zatem podyktowane zarówno względem estetycznym, jak i ekonomicznym, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć obie te funkcje i wybrać np. kinkiet solarny zewnętrzny lub kinkiet na taras LED, który będzie nawiązywał do stylu domu i ogrodu.

Oświetlenie bez kosztów — jakie lampy solarne do ogrodu wybrać?

W świetle rosnących cen energii elektrycznej wiele osób odkrywa zalety, jakie mogą przynieść lampy solarne do ogrodu. Nasz elektromarket oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań zasilanych energią słoneczną. Zasługą dobrej jakości lamp może być to, że będą świecić po zmroku niezależnie od pory roku i natężenie światła słonecznego, a czujnik zmierzchu podnosi ich praktyczne, oszczędne zastosowanie. To właśnie dlatego warto początkowo zainwestować więcej środków w dobrej jakości produkt, by potraktować takie zakup jak prawdziwą inwestycję.

Jak dobrze oświetlić ogród?

W zależności od infrastruktury twojego ogrodu można dopasować do niej styl i rodzaj oświetlenia. Kinkiet ogrodowy zamontujesz na elewacji, na słupku przy bramie i na innych stabilnych elementach architektonicznych. Jeśli chcesz, aby oświetlenie elewacji było bardziej subtelne i minimalistyczne, zobacz, czy nie spodobają ci się płaskie plafony zewnętrzne, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. W pobliżu patio i na drzewach możesz z kolei zawiesić girlandy ogrodowe, które nadadzą nastrojowy klimat boho, sprzyjający relaksowi i wypoczynkowi. Do oświetlenia ścieżek, skalniaków i altan możesz natomiast wykorzystać słupki — inspiracje znajdziesz w naszym sklepie.

Wyjaśniliśmy już czym i jak oświetlić dobrze ogród, a nawet jak oświetlić ogród bez prądu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lamp zewnętrznych, które mogą stanowić cenne źródło inspiracji i pomogą ci w realizacji każdego projektu oświetleniowego.

Zarejestruj Nowe Konto