Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?

Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?

Jaki kabel elektryczny do ziemi? Jeśli zastanawiasz się nad tymi kwestiami, zapoznaj się z normą N-SEP-E-004, która od 2014 roku określa warunki i głębokość położenia kabla elektrycznego w ziemi – w zależności od jej rodzaju.

Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?

Położenie kabla elektrycznego w ziemi ze względu na rodzaj gleby:

  • - gleba piaszczysta – ułóż kabel na dnie wykopu,
  • - gleba niejednolita – na dnie wykopu zbuduj warstwę piasku o grubości min. 10 cm, ułóż na niej kabel elektryczny i zasyp go tak samo grubą warstwą piasku.

Położenie kabla elektrycznego w ziemi ze względu na zakres napięcia znamionowego i zastosowanie:

  • - kabel elektryczny zasilający sygnalizację świetlną lub drogową o napięciu znamionowym poniżej 1 kV, trzeba ułożyć 50 cm pod chodnikiem lub pod drogą;
  • - kabel o napięciu znamionowym poniżej 1 kV poza użytkami rolnymi, trzeba ułożyć na głębokości 70 cm lub większej;
  • - kabel o napięciu znamionowym w zakresie 1-20 kV, poza użytkami rolnymi, trzeba ułożyć na głębokości 80 cm lub większej;
  • - kabel o napięciu znamionowym w zakresie 20-30 kV, na użytkach rolnych, trzeba położyć na głębokości 90 cm lub większej;
  • - kabel o napięciu znamionowym powyżej 30 kV trzeba położyć na głębokości 1 metra lub większej, niezależnie od jego zastosowania.

Łączenie kabli elektrycznych w ziemi według tych zaleceń może być utrudnione przez warunki środowiskowe i geodezyjne. Jeśli wskazane ułożenie jest niemożliwe, kabel elektryczny w ziemi powinien być położony bardziej płytko, ale z instalacją dodatkowej osłony.

Kabel elektryczny w ziemi – sprawdź naszą ofertę

Sprawdź ofertę, którą przygotował nasz sklep z przewodami elektrycznymi. W Elektromarket Ania znajdziesz kable instalacyjne o różnych długościach, grubościach i zastosowaniu. Wysoka jakość produktów, konkurencyjna cena kabla i szybka wysyłka to cechy naszego działania.

Zarejestruj Nowe Konto