Jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak prawidłowo podłączyć gniazdko elektryczne?

Jak podłączyć gniazdko? Jeśli masz już poprowadzoną instalację elektryczną, podłączenie gniazdka możesz potraktować jako przysłowiową kropkę nad i podczas planowania wykończenia. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zrób to sam! Pamiętaj — niniejszy artykuł nie zastąpi pomocy profesjonalisty i wyłączamy naszą odpowiedzialność za ewentualne wypadki przy pracy.

Jak zamontować gniazdko elektryczne i co będzie potrzebne do montażu?

Zanim dowiesz się, jak założyć gniazdko, w pierwszej kolejności musisz wyposażyć się w niezbędne w tym celu produkty. Co można uznać za niezbędne do prawidłowego zamontowania gniazda?

Jak podłączyć gniazdko bez uziemienia, a jak z uziemieniem?

Jak prawidłowo podłączyć gniazdko bez uziemienia, a jak podejść do tematu montażu gniazda z uziemieniem? Warto wcześniej poznać jego rodzaje. W elektryce wyróżnia się dwa typy gniazd — z uziemieniem (z bolcem) i gniazdka starszego typu — bez bolca, które nazywa się gniazdem bez uziemienia.

Jak podłączyć kable do gniazda?

Proces podłączania kabli możesz rozpocząć po wyłączeniu bezpieczników. Jeśli w ścianie są już zamontowane puszki, zobacz, jakie przewody są w nich umieszczone. Jeśli w puszcze są trzy przewody — sprawdź po kolorze, który z nich jest fazowy, który neutralny, a który ochronny.

Gniazdko z uziemieniem — montaż

Jeśli Twojej nowej instalacji elektrycznej podjął się fachowiec, powinna ona zawierać trzy przewody w różnych kolorach. Czarny (opcjonalnie brązowy) to przewód napięciowy, kable niebieski jest przewodem zerowym, a ten w kolorze żółto-zielonym jest uziemiający.

Niektóre gniazdka mogą mieć złącza zaciskane za pomocą automatycznych zacisków, opcjonalne złączy mocowanych na śrubki. Kiedy masz do czynienia z gniazdem z uziemieniem, czyli nowego typu — zadbaj o to, aby przewód ochronny podłączyć do bolca z uziemieniem, kabel fazowy przypnij do złącza znajdującego się po lewej stronie, a neutralny podłącz do złącza po prawej stronie.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne bez uziemienia?

W przypadku starszych typów gniazdek przewody są tylko dwa. Pierwszy to fazowy (potocznie nazywany fazą), drugi to tzw. zerówka, czyli kabel neutralny. To właśnie już po samej liczbie przewodów jesteś w stanie samodzielnie określić, czy masz do czynienia z nowoczesną, czy starszą instalacją elektryczną.

Kiedy w puszce widzisz tylko dwa kable, masz do czynienia ze starym układem TN-C. W tym przypadku rozpocznij podpinanie od bolca PEN, który podłączasz do złącza N. Tym, co warto mieć na względzie, jest zwrócenie szczególnej uwagi, by nie połączyć złącza N bezpośrednio z przewodem neutralnym, a dopiero potem podpinać bolec. To nie jest właściwe, a kolejność ma znaczenie.

Finalnie, włóż ostrożnie gniazdko do puszki i dokładnie zamocuj je, albo na pazurki (można odchylić je za pomocą śrubokręta), albo na wkręty. Gotowe!

Jak podłączyć gniazdko elektryczne podwójne z uziemieniem?

Jak podłączyć gniazdo podwójne z uziemieniem? To praktyczne rozwiązanie na szczęście nie jest związane z dużym nakładem pracy i skomplikowaniem całego układu. Kolejność podłączania poszczególnych przewodów jest taka sama, z tą różnicą, że przewód z fazą podłącza się po lewej stronie dolnego gniazda, natomiast w gniazdku znajdującym się na górze, przewód fazowy również znajduje się po lewej stronie. Jak widzisz odpowiedź na pytanie jak podłączyć podwójne gniazdo, jest analogiczna do opisanych wyżej gniazd podwójnych, z tym że pracy z połączeniem przewodów jest po prostu dwa razy więcej.

Jak podłączyć gniazdko podwójne bez uziemienia?

Montaż gniazda podwójnego bez uziemienia jest analogiczny do montażu gniazda pojedynczego. Wyjątkiem jest natomiast wykorzystanie do instalacji dwóch kabli. Pamiętaj, aby przewody — neutralny i fazowy były podpięte w odpowiednie miejsce, tak jak to opisaliśmy już we wcześniejszej części tekstu.

Jak podłączyć gniazdko do włącznika światła?

W tym wypadku należy podłączyć kabel z fazą do przewodu z literą L (czarny lub brązowy kolor). Pamiętaj, by uprzednio skrócić końcówkę kabla z fazą, skręcić ze sobą i zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Przewód niebieski łączy się z kablem wychodzącym z gniazdka (tutaj również zabezpiecz końcówki izolacją). Następnie kabel fazowy podepnij do zacisków, a koniec gniazda połącz z wcześniej przygotowanymi, owiniętymi izolacją przewodami. Na koniec zamontuj ramki i sam front włącznika światła.

Nasz elektromarket oferuje wszystko, co niezbędne do trwałej instalacji. W ofercie, między innymi łączniki elektryczne, nowoczesne włączniki światła, elementy takie jak np. gniazdo ekwipotencjalne. Sprawdź również nasze rozdzielnie elektryczne - zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zarejestruj Nowe Konto