Typy gniazdek elektrycznych

Typy gniazdek elektrycznych

Czy znasz już typy gniazd elektrycznych, które możesz wybrać w sklepach? Chociaż teoretycznie wszystkie gniazdka mają taką samą funkcję (podpięcie urządzeń zasilanych energią elektryczną do sieci), to w praktyce istnieją różne rodzaje kontaktów. W podstawowym podziale gniazdka instalacyjne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Poznaj ich charakterystyczne cechy i dowiedz się, gdzie i kiedy stosuje się poszczególne gniazdka.

Jakie są typy gniazdek elektrycznych?

Wymienione poniżej rodzaje gniazd elektrycznych dostarcza nasz sklep elektromarket Ania.

  • Gniazdka elektryczne natynkowe i podtynkowe – wymagają pozostawienia wolnego miejsca dookoła nich, więc mogą być stosowane w większych pomieszczeniach, przestrzennie zagospodarowanych. Co do różnić – gniazda natynkowe mają dużą puszkę potrzebną do pomieszczenia kabli. Wybierane są w sytuacjach, gdy w ścianie nie da się poprowadzić przewodów (z różnych przyczyn).
  • Gniazda antenowe – służą dostarczaniu sygnału telewizyjnego, radiowego i nowoczesnej telewizji kablowej. U nas znajdziesz gniazda antenowe TV i SAT.
  • Gniazda głośnikowe – możesz za ich pomocą podłączyć głośnik praktycznie w każdej części domu. Kable głośnikowe można ukryć pod tynkiem.
  • Gniazdo ekwipotencjalne – gniazdka te mogą wyrównywać potencjały, dzięki czemu urządzenia zyskują na bezpieczeństwie. Stosowane są w szpitalach i laboratoriach, ale także w domach.
  • Gniazdka teleinformatyczne – współczesne niezbędniki – zapewniają dostęp do sieci internetowej i wpływają na jakość przepływanego sygnału.

Typy gniazdek elektrycznych na świecie

Osobnego ujęcia wymaga też klasyfikacja gniazdek od A do N. Te literki oznaczają jeden z 14 typów gniazdek stosowanych w różnych częściach świata. Jakie typy gniazd elektrycznych dominują w Polsce i Europie? W Europie jest to gniazdo typu C z dwoma otworami na przewody fazowy i neutralny, bez uziemienia. W tym standardzie rozróżnia się też gniazdo francuskie (E) – gniazdo z dodanym bolcem z uziemieniem i gniazdo niemieckie (F), które posiada 2 otwory na przewody i sprężynujące blaszki po bokach gniazda do uziemienia. Typy gniazd elektrycznych E są najpopularniejsze w Polsce. Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z różnicami i przygotować do nowej sytuacji. Tylko w ten sposób można zapobiec problemom z ładowaniem telefonu i zasilaniem innych urządzeń.

Wybierz rodzaje kontaktów przez Internet

Jak widzisz, gniazda elektryczne to szeroka kategoria produktów i ich cech. Aby dobrze przemyśleć decyzję i jednocześnie zaoszczędzić czas, zachęcamy do zakupów przez Internet. Poszczególne rodzaje kontaktów elektrycznych w naszym sklepie zostały scharakteryzowane w opisach produktów.

Zarejestruj Nowe Konto